Döşemelik Kumaşı mobilya üzerinde yer alan yastığınızı sıkça kullanacaksanız makinede yıkanabilir bir kumaştan, sadece kanepenizi süsleyecekse ipekliden narin olabilecek bütün kumaşalara kadar geniş bir yelpazeye sahipsiniz demektir. Kadife,fitilli kadife,şönil,tüvit,goblen ya da yünlü kumaşlar için uygun seçeneklerdir. Daha sade dokumları tercih edenler için ise aynı şeyi keten,pamuklu ya da branda bezi olarak sıralayabiliriz. Ağır bir tarzınız varsa ve üzerinde her gün oturulmayan koltuklarınız için malzeme düşünüyorsanız ipek,damask ya da işlemeli kumaşlar gibi seçenekleri düşünebilirsiniz.Dayanıklılık anlamında en doğru seçimler olmayabilirler ama burada önemli olan zaten sizin estetik açıdan memnun olmanız. Yeni sezonda moda olan çiçekli,geometrik desenli,ekoseli ve çizgili kumaşları farklı koltuk ve kanepelerde kullanıp sıra dışı bir uyum yaratabilirsiniz. Kanepe ve koltuğunuzda yapacağınız değişikliklerde onu ne sıklıkla kullandığınız çok önemli. Az kullanılan bir koltuğu diğerlerinden daha kolay yıpransa da şıklığı ön plana alıp değerli bir kumaş ile kaplayabilirsiniz. Ancak unutmayın ki ortalama bir kumaşın ömrü beş yıldır. Tabii ki bu süreden daha önce yıpranacak ya da daha uzun yıllar kullanılabilecek kumaşlar da var. Alacağınız kumaşı mutlaka büyük bir parça olarak kestirin ve görün. Çünkü kataloglarda yer alan küçük parçalar yanıltıcı olabiliyor. Kumaşınızı almadan önce muhakkak evinizde prova edin.

Halılarınız perdeleriniz ve duvarlarınızla uyumunu ancak böyle anlayabilirsiniz. Sonucu görmek için mümkünse önce tek bir uygulamaya gidin. Bir koltuğu kaplayıp sonucu gördükten sonra eğer memnun kalırsanız diğerlerini de değiştirin. Sık kullandığınız koltukların kumaşlının uzun ömürlü olmasını istiyorsanız leke tutmayan ve yıkanabilen modelleri tercih edin.Yaz aylarında yıkanabilir keten kılıfları tercih edebilirsiniz. Kışın ise koltuk şalları ve battaniyelerle hem sıcak bir görüntü yaratabilir hem de kumaşı koruyabilirsiniz.

Oturma grubunuzun sadece bir parçasını farklı bir kumaşla kaplayarak tüm odanın havasının değiştirebilir; kumaştan panolar yapabilir ya da farklı kumaşları birleştirerek oluşturacağınız tablolarla fark yaratabilirsiniz. Ayrıca evinizde değişiklik istiyorsanız duvarlarınızı kumaşla giydirebilirsiniz. Bunun için eşyalarla uyumlu ipek ya da dokulu bir kumaş seçebilirsiniz. Yastıklar ve abajurlarda kullanacağınız farklı kumaşlar da renkli ve şık bir mekân yaratmanızda size yardımcı olabilir.