Koltukların sürekli yoğun güneş ışığına maruz bırakılması çok yanlıştır. Sık sık elektrik süpürgesi ile tozunu alın.Kesinlikle çamaşır suyu ve deterjan kullanmayın.Leke olan yeri Islak bez ile saf sabun kullanarak silin ve su ile durulayın. Gerekirse saç kurutma makinesi ile fazla yaklaştırmadan kurulayın. Koltuklan silerken (kadife ve tüylü dokumalarda) son durulama suyuna sirke koyarsanız (az miktarda) kumaşların daha çok parladığım görebilirsiniz.Döşemelik kumaşlar Arap sabunu beyaz sabun ya da özel şampuanlar ile hav yönüne doğru silinmeli kendi kendine kurumaya bırakılmalı ve kuruyana kadar üzerine oturulmamalı.Kadife kumaşlarda ürünün doğası gereği döşeme yapılırken astar kullanılması gerektiğini unutmayın.Yastık kılıflarının yıkanabilmesi için fermuarlı olanlarını tercih edin.

Gerektiğinde çıkarıp yıkayabilmek için koltuk döşemelerini portatif yaptırabilirsiniz.Kuru temizleme sıvısı veya özel temizleyicinizi uygulamadan önce bir deneme yapmanızda fayda var. Bu uygulama için kumaşın fazla görünürde olmayan bir yerini; örneğin söz konusu minder ise minderin ilk bakışta görünmeyen alt kısmını seçmemiz uygun olacaktır.

Döşemeliklerinizi koltuk minderlerinizi birkaç haftada bir yerlerinden çıkartarak kontrol etmekte fayda var. Minderleri daha yakından kontrol ederek aşınma ve yıpranma etkilerini daha yakından izleyebilme imkânına sahip olursunuzAşağıda görecek olduğunuz tablo döşemelik ve perdelik kumaşlar ile alakalı olarak bakım tablosunu göstermektedir.

W: Su ve bazlı temizleyiciler ile temizlenebilir.
S : Kuru temizleme veya kuru temizleme solventleri ile temizlenebilir.
W-S: Su veya solventler ile temizlenebilir.
X:Sadece fırça veya elektrik süpürgesi ile temizlenebilir.